Pokemon Savaş Üstünlükleri [Tablo]

Pokemon Savaş Üstünlükleri [Tablo]

Pokemonlarda birçok tür ve bu türlerin birbirine karşı üstünlüklerini ele alacağım bu yazıda örnek ile daha iyi anlayacaksınız. Pokemon Savaş Üstünlükleri tablo olarak sizlerle!

Belirtmek gerekir ki şu an bulunan pokemonlar henüz 1. Nesil olduğundan dolayı aşağıdaki çizelge 1. Nesil’in birbirine karşı üstünlüklerini belirtiyor.

SAVUNAN ve SALDIRAN kısım olarak iki başlığa ayrılan tabloda renklerin anlamı:

  • Siyah Renk => 0x => Hasar veremez.
  • Kırmızı Renk => 1/2x => Yarısı kadar hasar verebilir.
  • Beyaz Renk => 1x => Standart hasar verebilir.
  • Yeşil Renk => 2x => İki katı kadar hasar verebilir.

Pokemon Savaş Üstünlükleri Tablosu

pokemon-savas-ustunlukleri-tablosu

Pokemon Savaş Üstünlükleri Tablosu

Örnek 1 //

100 Saldırı Gücünde bir Su Pokemonu saldırısı Ateş türündeki bir pokemona tablodan da görüleceği üzere, “Yeşil Renk => 2x => İki katı kadar hasar verebilir.“. Sonuç olarak 200 hasar verecektir.

Örnek 2 //

100 Saldırı Gücünde bir Ateş Pokemonu ise Su türündeki bir pokemona vereceği hasarı yine tablodan bakarak, “Kırmızı Renk => 1/2x => Yarısı kadar hasar verebilir.” olduğunu göreceğiz. Sonuç olarak 50 hasar verecektir.

Kafa karıştıran bir soru ise çift türdeki pokemonların saldırı ve savunma durumları nasıl olacağıdır. Bu yüzden aşağıdaki başlığa bakabilirsiniz:

Çift Tür Pokemonların Savaş Üstünlükleri

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir pokemon ille sadece tek türe sahip olmayabilir. Hatta incelendiği zaman birçok pokemonun iki türe birden ait olduğunu görebiliriz. Örnek olarak Parasect pokemonu hem Bug(Böcek) hem de Grass(Çim/Çimen) pokemon türüne girmektedir. Hal böyle olunca bu pokemonların birbirlerine olan üstünlüklerini yine örnekler yardımı ile anlatayım.

Örnek 1 //

Ateş türünden bir pokemonun Bug ve Grass türündeki pokemonlara 2 kat hasar verdiğini tablodan görüyoruz. O zaman Ateş türündeki pokemonun hem Bug hem de Grass türüne ait olan pokemona vereceği hasar 2×2 gibi basit bir matematik yardımı ile 4x vuracağını görürüz. 100 hasar veren bir Ateş pokemonu, Bug/Grass her iki türüne de ait olan bir pokemona 400 gibi yüksek bir hasar vereceğini görürüz.

Örnek 2 //

Bu durumun tam tersi olarak ele alacak olursak; Bug türü Fire türüne 1/2x hasar verdiğini, yine Grass türünün Fire türüne 1/2x hasar verdiğini tabloda görüyoruz. Yani Bug/Grass her iki türüne de ait olan bir pokemon Fire türündeki bir pokemona 1/2×1/2=1/4 hasar verebilecektir. 100 hasar veren Bug/Grass türündeki pokemon, Fire türüne 25 gibi düşük bir hasar verebilir.

Önemli Uyarı!

Yukarıdaki örnekler pokemonların birbirine karşı üstünlüklerini ele almaktadır. Ancak Pokemon GO oyununda hasarın türü önemlidir. Yani pokemona tıklayıp özelliklerini arayüz üzerinden gördüğünüzde –aşağıdaki örnekte daha iyi anlayacaksınız– saldırı türünü dikkate almalısınız.

Örnek //

Jolteon pokemonuna ait “Thunder Shock” saldırısı Elektrik türündedir. Parasect pokemonu, Bug/Grass türündedir. Fakat saldırı türü tek tiptir. Dolayısı ile Jolteon, “Thunder Shock” saldırısını kullandığında Parasect 1x hasar alacaktır. Bu örneği daha iyi anlamak için Parasect pokemonun saldırısına bakıp görebilirsiniz. Ardından Elektrik saldırısının Bug türüne 1x vurduğuna tablo yardımı ile şahit olabilirsiniz.

Olaylar biraz karışık görünse de yazının bütününe kısa bir özet geçeyim. Arkadaşlar Tablo standart anlamda pokemonun birbirlerine olan üstünlüklerini göstermek amacı ile verilmiştir. Ancak Pokemon GO oyununda bu tablodan yardım almak istediğinizde, saldırı yapacağınız pokemonun saldırı türüne ve savunma yapacak pokemonun saldırı türüne bakmanız gerekiyor. Bu sayede tablodan fikir elde edebileceksiniz.

Konu ile ilgili açıklamalarımda bir kafa karışıklığı yaşadıysanız yorum olarak sorunuzu sorabilirsiniz. Hatta sorunuzu sorarken pokemon örnekleri vererek daha da açıklayıcı olabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek üzere 🙂

Facebook Sayfamızı beğenerek aramıza katılabilirsiniz. Facebook sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.

Ash

Ash

Ash'in en büyük hayali bütün pokemonları yakalayarak gelmiş geçmiş en iyi pokemon eğiticisi olmaktır. Bu amacına erişebilecek mi? :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir