Pokemon Go Rehberi ve Terimleri [Detaylı]

Pokemon Go Rehberi ve Terimleri [Detaylı]

pokemon-go-rehberi-ve-terimleri

Pokemon GO Rehberi ve Terimleri

Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi “Augmented Reality” ile geliştirilmiş birçok oyundan farklı ve gerçek hayat ile iç içe bir oyun ile karşı karşıyasınız. Pokemon Go Rehberi ve Terimleri sayesinde oyun için ön bilgi sahibi olabileceksiniz.

Pokemon Go Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyunu indirip kurduktan sonra oyun ilk girişi gerçekleştirdiğinizi varsayarak devam ediyorum. Pokemon Go dediğim gibi gerçeklik teknoloji harikası bir oyundur. Hal böyle olunca oyuna girdiğinizde birçok hareket butonları yerine gerçekten yürüyerek karakteriniz ile mesafe kat edebiliyorsunuz.

Harita üzerinde yürümeye devam ettikçe size farklı gelebilecek ve ne olduğunu merak edebileceğiniz bazı bilgileri vereyim. Çevrenizde Pokestop bölgeleri, Gym’ler ve pokemonlar bulunacak. Eğer yerleşim yerinize yakın Pokestop bölgeleri bulunuyor ise o bölgelerde vakit geçirmenizi öneririm. Çünkü Pokestop bölgelerinde ücretsiz birçok materyal elde edebilirsiniz. Ayrıca unutmayınız ki bu bölgelerde pokemonlar ortaya çıkmaktadır. Pokemonları Pokestop bölgesinde yakalayabilirsiniz. Bölge içinde, harita üzerinde mavi alana tıklayıp fotoğrafı döndürdüğünüz anda ücretsiz eşyanızı alabilirsiniz.

Pokemon Go Oyunda Nasıl Pokemon Yakalanır?

Eskilerde veya şimdiki zamanda pokemonlar ile içli dışlı olan kişiler yürüdükçe fark edecek ki etrafta gölgelendirilmiş şekilde pokemon resimleri bulunacak. Bu pokemonları az çok tahmin edeceklerdir. Karanlık olmayan resimler ise daha önce karşılaştığınız pokemonlardır. Oyunu oynamaya devam ettikçe gölge sayısı azalacaktır.

Yakında “Nearby”, sağ altta bulunan butona tıkladığınızda etrafınızdaki pokemonları göreceksiniz. Orada 3 adet uzaklık kavramı var eğer 1 adım yakınınızda pokemon görünüyorsa bu yakınınızdadır. 2 adım daha uzak, 3 adım ise oldukça uzakta anlamına gelmektedir. Eğer hiç adım görünmüyorsa telefona birkaç defa vurarak cihazı kendine getiriniz. Ardından hemen yakınınızda bir pokemon olduğunu fark edeceksiniz 🙂 Kısacası adım görünmüyorsa pokemon dibinizde demektir.

Sonunda bir pokemonun çok yakınına geldiğinizde telefon titreyecek ve ekranda bir pokemon belirecek. Ardından kameranız açılacak. Pokemona poketop fırlatarak yakalamaya çalışacaksınız. Oyunun ilerleyen aşamalarında bu işlem zorlaşacak ve bazı durumlarda poketopuna koyduğunuz pokemon sizi reddederek kırıp çıkacaktır.

Pokemon Go Başlangıç Pokemonları(Önemli)

Arkadaşlar oyun size 3 adet pokemon sunuyor. Bunlardan birini yakalamaz iseniz oradan uzaklaşırsanız, bir süre yürüdüğünüzde %100 yakalama oranında bir Pikachu ile karşılaşacaksınız. Bu sayede Pokemon Go en sevilen karakterlerinden Pikachu ile maceranıza devam edebilirsiniz.

Pokemon Go Çok Kullanılan Terimleri ve Açıklamaları

Pokestop bölglerinde veya level kazandığınızda sizlere bazı eşyalar verilecek bunlar ile pokemonlarınızı geliştirebileceksiniz.

Poke Balls:  Pokemon yakalamak için gerekli olan “Pokemon Topu” eşyadır. Oyuna başladığınızda 50 adet Poke Balls ile maceraya atılıyorsunuz. Level atladıkça, pokestop bölgelerinde ücretsiz olarak kazanabilirsiniz. Öyle durumlar oluyor ki tüm toplarını bitiren kişiler bir süre sonra pokemon yakalayamaz hale gelebiliyor. Dikkatli olmalısınız.

Ayrıca Poke Balls sahibi olmak istiyorsanız Poke Coin diye bir terim var. Gerçek para ile satın alıp çeşitli eşyaları alabilirsiniz.

Standart Poke Ball’un yanında gelişmiş bazı toplar bulunmakta. Bunlar: Great Ball, Ultra Ball gibi isimlerdeki toplardır. Bu toplar ile zorlu pokemonları da alt edebilir, yakalayabilirsiniz. Pokemon GO Rehberi ve Terimleri yazısı devam ediyor…

Poke Stop: 5 dakikada bir uğrayabileceğiniz pokemon yakalayan kişilerin duraklarıdır. Bu bölgelerde ücretsiz eşya sahibi olabilir ve ortaya çıkan pokemonları yakalayabilirsiniz.

Pokemon Gym: Rekabet bir hayli çetin geçtiği bölüm. Gym’lerde gerçek oyunculara karşı mücadele veririz. Seviye 5’i geçtikten sonra Gym’lere giriş yapabilirsiniz. Takımlar halinde oynanmaktadır. Sarı, kırmızı, mavi çeşitleri bulunan Pokemon Gym’lerde bir boşluk görürseniz takımınız için ele geçirin. Orayı koruması için bir pokemon bırakmayı unutmayın.

Boş değil de bir başkasına ait olan Gym’i ele geçirmek isterseniz. Koruyucu pokemonu alt etmelisiniz. Sonraki 20 saat boyunca burayı savunmayı başarırsanız bonus Stardust ve PokeCoin kazanacaksınız. Bildiğiniz üzere PokeCoin oldukça işinize yarayacaktır.

Pokemon Gym sizin takımınıza ait ise burada kendi dostlarınız ile antrenman yapabilirsiniz!

Egg Incubator: Başlangıçta 1 adet Incubator sahibi olacaksınız. Seviye atladıkça maksimum 3 adet sahibi olabilirsiniz. Pokemon yumurtalarının kırılmasını sağlayan eşyalardır. Aynı anda 1 Egg Incubator 1 yumurtayı kırmaktadır.

Pokemon Yumurtaları: 2 ile 10 km yürüyerek kırabileceğiniz ayrıca Egg Incubator eşyasına yerleştirmeniz gereken pokemon yumurtalarıdır. Bu yumurtalar uzak mesafeleri kat etmenizi istiyorsa ortaya çıkacak olan pokemonun nadirliği oldukça yüksek olacaktır. Zahmetli iş 🙂

Pokedex: Karşılaşılan pokemonların birçok özelliğini içinde barındıran bilgi kütüphanesidir. Boy, kilo, kaç kez karşılaşıldı vb. gibi bilgileri içerir.

Pokemon Candy: Pokemonları evrimleştirmek “Evolve” için gereklidir. Her pokemon için farklı Candy gerekmektedir. “Nasıl Pokemon Candy elde edilir?” diye merak edenlere vereceğim tavsiye: Pokemon yakalamaya devam etmek, pokemon transferleri gerçekleştirmek.

Stardust: Pokemon Candy elde edildiği gibi kazanabilirsiniz. Ancak Candy’den farkı Stardust tüm pokemonlar için bir çeşittir.

Potion: Gym’lerde sizin için savaşan pokemonları iyileştirmek için kullanılmaktadır. Normal Potion 20 HP, Super Potion 50 HP, Hyper Potion 200 HP restore eder.

Revive: Pokestoplardan elde edilir. Gym’lerde savaşırken yenilen ve güçsüzleşip bayılan pokemonları canlandırır.

Incense: PokeCoin ile satın alabilirsiniz. Pokemon bulma olasılığını arttırmaktadır.

Razz Berry: Zorlu bir pokemon yakalamak için kullanılan bir besindir. Yakalama olasılığını arttırmaktadır.

Pokemon GO hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlarımız “Pokemon GO Rehberi ve Terimleri” adlı yazımızı zenginleştirmek istiyorsanız veya kafanıza takılan bir soru varsa kolayca yorum yapabilirsiniz.

Bütün bunlara şarjım nasıl yetecek diye düşünüyorsan “Pokemon Go Oynarken Şarj Nasıl Dayanır?” adlı yazım ile gerekli önlemleri alabilirsin.

Yazım özgün olarak kaleme alınmıştır. Kaynak belirterek başka ortamlarda kullanabilirsiniz.

Ash

Ash

Ash'in en büyük hayali bütün pokemonları yakalayarak gelmiş geçmiş en iyi pokemon eğiticisi olmaktır. Bu amacına erişebilecek mi? :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir